Expert radzi ...

 
  • Co robić w razie napotkania powodzi lub podtopień?

 Lokalne powodzie i podtopienia mogą być nagłe. Dochodzi do nich np. jeśli spadnie ulewny deszcz, przerwana zostanie tama albo też, gdy pęknie zapora z rozmarzającej kry lodowej. Należy o tym pamiętać i – w okresach wzmożonego zagrożenia powodziami lub na terenach powodziowych – mieć się na baczności. Jeśli już zaskoczy cię powódź, pamiętaj, że z tym żywiołem nie ma żartów: Nie jedź, o ile nie jest to naprawdę konieczne.

Nie próbuj przejechać przez tereny zalane wodą. Jeśli jedziesz samochodem i widzisz przed sobą zatopioną szosę, zawróć i poszukaj innej drogi. Jeśli innej drogi nie ma, zawróć, poszukaj wyżej położonego miejsca i poczekaj aż woda opadnie. Nawet jeśli woda zalewająca drogę wydaje się płytka, nie próbuj przejeżdżać. Wody powodziowe często niszczą drogi zmywając nie tylko asfalt, ale nawet ziemię spod niego. To może grozić utknięciem. Jeśli twój samochód utknął na drodze zalanej wodą, natychmiast wysiądź i uciekaj w stronę położonego wyżej miejsca.

Pamiętaj, że wielka kałuża o głębokości 15 centymetrów może uniemożliwić kierowcy przeciętnego samochodu osobowego kontrolę nad autem, woda o głębokości 30 centymetrów może sprawić, iż samochód zacznie dryfować, a fale powodziowe o głębokości 60 centymetrów zmyją z drogi większość samochodów z pojazdami typu SUV włącznie.

 

 
picture
     

www.Baguma.pl

Zobacz koniecznie

Kontakt

Baguma Junior
ul. Poznańska 94, 62-800 Kalisz.

baguma@baguma.pl
tel. 062 766 40 89
fax 062 767 73 30